Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.05.2023 17:31 - НИЕ-753 Резултати президентски избори 2011
Автор: pitatlimedejzorata Категория: Регионални   
Прочетен: 186 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 23.05.2023 18:03


ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРЕЗИДЕНТСКИТЕ ИЗБОРИ

 

Президентски избори ПЪРВИ ТУР - 23.10.2011

Кандидати, издигнати от:

Гласове

Росен  Плевнелиев/Маргарита Попова,                               ГЕРБ

1 349 380

Ивайло Калфин/Стефан Данаилов,                                       БСП   

   974 300

Меглена Кунева/Любомир Христов,                   иниц. комитет

   470 808

Волен Сидеров/Павел Шопов,                                              Атака

   122 466

Стефан Солаков/Галина Василева,                                     НФСБ

     84 205

Румен Христов/Емануил Йорданов,             коалиция от партии
     СДС, ДП, ССД, Обединени Земеделци, Гергьовден, БДС , БДФ

     65 761

Атанас Семов/Поля Станчева,                                                РЗС

     61 797

Светослав Витков/Венцислав Мицов,             иниц. комитет

     54 125

Сали Ибрям/Валентина Гоцева,   Нац. движение Единство

     41 837

Красимир Каракачанов/Даниела Симидчиева          ВМРО, БНД

     33 236

Алексей Петров/Николай Георгиев,                 иниц. комитет

     31 613

Мария Капон/Николай Кисьов,                Единна народна партия

     30 665

Николай Нанков/Жеко Стоянов,                                            БЗНС

       9827

Павел Чернев/Анелия Делчева,       Партия за хората от народа

       8081

Венцислав Йосифов/Емилиян Димитров,       иниц. комитет

       7021

Димитър Куцаров/Камелия Тодорова,            иниц. комитет

       6989

Андрей Чорбанов/Ангел Мирчев     Бълг. демократична общност

       6340

Николай Кирилов Василев/Владимир Савов   иниц. комитет

       5633

 

 

НЯКОЛКО МНЕНИЯ НА ХОРА С ПРЕТЕНЦИИ, ЧЕ ПОЗНАВАТ
Изказани са по разни медии в периода 24-29 октомври 2011 година:

·               На две централни страници на в. „Стандарт“ неговите репортери Биляна Веселинова, Владимир Симеонов и Ралица Русева са направили общ репортаж на резултатите от първия тур. И са го озаглавили с големи 3-сантиметрови букви „Плевнелиев отиде на кино, Калфин в скайпа“.
За да не си мислите, че внушавам нещо тук, ще цитирам: „Кандидат-президента на ГЕРБ Росен Плевнелиев заведе децата си на комедията „Джони Инглиш се завръща“. Плевнелиев призна, че отишъл до урните без половинката си, тъй като тя по същото време приготвяла закуската на тримата им синове.… След като гласували сутринта, семейство Калфин пили кафе с приятели, а после прекарали часове в скайпа, тъй като дъщерята Биляна на 22 октомври станала на 16. „Малко тъжно бе, че не сме заедно“, казаха те. Дъщеря им е е белгийската столица, където учи, откакто Калфин е евродепутат. За рождения ден тя си пожелала баща й да стане президент, за да се върне в България и да се учи със старите си съученици.“

·            Юрий Асланов, агенция „Афис“: „Какви са първите изводи след изборите?  Онова, което ГЕРБ получи в края на първата година от мандата си, се е стопило безвъзвратно. Разочаровани бивши привърженици на Бойко Борисов са гласували и за Кунева, и за Калфин, и за кого ли не. В същото врем БСП е успяла да възстанови загубите от парламентарните избори и да разшири с близо 10 пункта влиянието си. Нещо повече: независимо от солидната преднина на Плевнелиев, съдбата на втория тур изобщо не е негови ръце. Мачът за „Дондуков“ 2 не е предрешен.“

·            Андрей Райчев, агенция „Галъп“: „ГЕРБ - сериозна заявка за президент, БСП живна, крах за десните.“

·            Кольо Колев, агенция „Медиана“: „Рано е още за задълбочен анализ, но вече може да се каже определено, че особени изненади няма. Или по-точно, изненадани са само тези, които твърдяха, че няма да има балотаж на изборите за президент. От техническа гледна точка това бяха най-зле организираните избори в България през целия нов демократичен период на България.“

·            Боряна Димитрова, “Алфа Рисърч“: „Ако направим една първа обобщаваща картина, ГЕРБ доста убедително праи пробив в областните центрове. Те разширяват присъсътвието си – парламент, изпълнителна власт, президентска институцуюия и местна власт. От понеделник ще живеем в една различна политическа ситуация.“

·            Васил Тончев, „Сова Харис“: „На тези избори имаме ново явление – вече се купуват гласове и на българи, не само на роми. При това в големи размери и от всички страни. Търговията с гласове придобива недопустими за демократична страна размери и такъв прецедент в последните 20 години няма. Меглена Кунева направи голям пропуск в изборната нощ. Тя подходи като администратор към доверието на хората, не като политик, и изпусна летящ старт. Тя има платформа, върху която могат да се консолидират гласове и да се прави политика, различна от това което предлагат двете водещи партии.“

·            Сергей Станишев: „Не е срамно да загубиш, срамно е да спечелиш по начина, по който ГЕРБ печелят гласове. Няма да ги оставим това да им се размине. Толкова опорочени избори не е имало в България. Властта се превърна в престъпна власт, във власт на мутрите. БСП получи нова легитимация. От днес нататък наша водеща кауза се превръща защитата на демокрацията. Жалко е, че българите ще трябва да изпием до дъно чашата на управлението на ГЕРБ.“

·            Ахмед Доган: „Мисля, че с края на Борисов започва нормалният цикъл на държавата. Ние сме страна, членка на ЕС, и нормалната демокрация е критерий за демократичност, а не такива изкривявания, крайности, полицейщина, говорене от първо лице. За Бойко Борисов имам чувството, че често ме сънува, и то в сатанински образи. Убеден съм, че ще дойде време, а това време вече наближава, много специално и отговорно ще говорим за личността на премиера. ДПС в никакъв случай не би участвала в каквато и да е комбинация, където ГЕРБ е субект на отговорност.“

·            Марта Вачкова, актриса: „Много ми е мъчно за моите любими сини, които не само не стигнаха до балотаж, а събраха съвсем малко гласове на първия тур. За мен няма вече надежда те да се върнат в политиката. Не защото няма хора, които да не са готови да гласуват за идеята, а защото самите те не са силни. „Сините сърца“ вече няма за кого да дадат гласа си.“

·            Устата, попфолк певец: „По-добрият вариант за мен е Ивайло Калфин. Още повече, трябва да има баланс между властите. Не може цялата да е в една партия. Иначе самите ГЕРБ ще се прецакат най-скоро. Защото всичко вече ще зависи само от тях, никой няма да им е виновен. Две години ги слушам как обвиняват другите, сега да видим с кого ще се оправдават.“

·            Бойко Борисов, към „мисирките“ на пресконференция, 3.10.2011: „След 5 години няма да се кандидатирам за президент. Ей дотука ми дойде. Колко пъти да ви казвам, че няма да се кандидатирам, все ме питате.“

 

МОИТЕ МИСЛИ КАТО ИЗБИРАТЕЛ

Аз, вдъхновен от вниманието на читателите си, макар да нямам амбициите за президент, кмет или омбудсман, преди да премина към резултатите на Първия и Втория във втория тур на президентските избори на 30.10.2011 г., ще си позволя да постна една страничка мои размисли. Датата им е 24.10.2011, мястото – dobronameren.blog.bg:

МИСЛЯ !

1. Какво би се случило, ако Миглена Кунева бе заявила открито, че на изборите представлява НДСВ?
Ами, Росен Плевнелиев щеше да спечели още на първия тур. Така, че Калфин да вземе да я почерпи.
И се сещам, че ако царят Симеон II не беше крепил с европейския си авторитет тройната коалиция, България щеше сега да е напред с 2-3 години по-близо до демократична Европа.

2. Няма ли кой да каже на Станишев и Калфин, че лъжат безочливо, твърдейки, че ГЕРБ ще е първия случай, когато една партия узурпира и трите власти в страната.
Само до преди 2 години - от 2005 до 2009 – президентът Георги Първанов, премиерът Сергей Станишев и председателят на Парламента Георги Пирински бяха от една партия – БСП. Същата, която днес предупреждава, че БАШ ТОВА било опасно за демокрацията.  

3. Слушам приказките на Ахмед Доган и все повече се убеждавам, че той не е никакъв турчин, а обикновен циганин.
Такава наглост не е характерна за турския етнос, напротив – тя е отличителна черта на онова малцинство в България, от което е неговия баща, както твърдят осведомени източници.

4. Волен Сидеров залага на силни карти от една боя в ръцете си, само че те не са коза на който се разиграва играта.
Сещам се, че същата грешка допусна и един друг играч на  българската политическа сцена, който направи Сидеров ГЛАВЕН РЕДАКТОР на в. „Демокрация” в онези важни за бъдещето ни години 1990-1991. Той, докторът на философските науки, да вземе един никому неизвестен провинциален журналист от северозападна България със СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ (тогава) и да му даде в ръцете управлението на една толкова важна медия.
Що така, бе Жельо? Впрочем зная защо. И не съм забравил.  

5. Какво ще се случи с Трактора след като, класирайки се на 9-10 място, загуби временния си съдебен имунитет, който му даваше Избирателния Закон?
Ами, това зависи от съдебната власт. Впрочем кога изтича мандата на магистратите, назначени по социалистическо време?

6. Къде изчезнаха тия дни трибунът Яне Янев и екзекуторът на Б.Б. Атанас Семов?
Едва ли ги е хванало срам. То се иска акъл  за тази работа. В тази връзка, какво мисли за своето бъдеще Поля Станчева?

7. Ако Галка от „Каризма” или адреналинката Яна се бяха кандидатирали в двойка/тройка за президенските избори, щяха да спечелят повече гласове от онзи скакауец Светьо.
Хеле за Камелия Тодорова не ми се мисли. Даже Лили Иванова ми е по-разбираема. Тя поне не е глупава тарикатка.

8. Пада му се на вносителя на закона „анти-Панев” (1993) да дели последното място (0,2 процента закръглено нагоре) със социалистическия  кандидат за кмет на София от същите тези години Венцислав Йосифов. 
На какво се надяват тези двамата? Единият - син на Кирил Василев (не бъркайте последния с Исак Паси, макар да са съотборници) и другият - бившия съпруг на Моника Янова, напоследък Станишева. 

9. Ама, много им е къса резервната скамейка на тези социалисти, пардон комунисти. Или обратното...

И СЕ НАДЯВАМ!
Бойко Борисов да разбира колко много рискува, заигравайки се с комунистите, пардон социалистите, като ги легитимира не дори във властта, а в общественото съзнание на народа ни. Негова си работа каква уговорка има с Вежди Рашидов например, откривайки заедно музей на социалистическото тоталитарно изкуство. И колко нови неочаквани избиратели разчита да привлече така. Хитлер също е бил добър художник, ама Ангела Меркел не създава негов кът в Дрезденската картинна галерия, например. Въпреки, че е родена и възпитавана в ГДР. С някои неще заигравка не се почва, г-н Борисов! Немислимо е, излизайки от създаването на поредния революционен комитет, Левски да отскочи до конака, за да пие едно кафе с каймаканина. Никой няма да му хване вяра на приказките, г-н Борисов! Мислите ли върху това?  
Г-н Борисов има Задача! Друга Задача! Ако не реши нея, Съдбата ще го избута настрани. Както направи с неговия патрон. А Каузата ще си намери друг изпълнител. Защото Каузата е много повече от хората, които я правят. Цитирам по памет един човек, който много ми се искаше да не откаже преди няколко месеца да стане МОЯТ президент.
И се надявам в края на краищата и ТОВА да дочакам да се случи.

 

РЕЗУЛТАТИ ОТ ВТОРИЯ ТУР на президентските избори – окончателни

 

 


                                                                                1 тур вс.партии     2 тур 


Росен Плевнелиев и Маргарита Попова

ГЕРБ

1 349380

40,11%

   1 698136

52,58%

Ивайло Калфин и Стефан Данаилов

БСП

           974 300

28,96%

  1 531193

47,42%

                                                         

Разлика гласове 1 тур

                375 080

        Разлика 2 тур   гласове и %

                                  166 943       5,16%



ОЩЕ МНЕНИЯ НА „ПОЗНАВАЧИ“ – СЛЕД СЪБИТИЯТА

·  Пак Kольо Колев в „Новинар“ в интервю на Фани Чоджумова: „Само преди 6 месеца БСП се бореше да излезе от изолация. Само преди 5 месеца голямата им цел беше да се явят на балотаж. Те не само се явиха на балотаж, но бяха на косъм да спечелят изборите. Разликата от 160 000 гласа е под три процента от избирателите с право на глас. БСП успя да излезе от изолацията и показа достатъчно жизнеспособност и де факто успяха със своя кандидат да изведат една коалиция „Всички срещу ГЕРБ“. Така, че в случая за никакъв провал  не може и дума да става.“
(В случая изобщо не може да става и дума, за човек, който по професия е познавач. Не случайно му викат „червен Кольо“. От това, че лъже пристрастно, лъжата му по-малка ли става?
 Лъжеш, Кольо!
- Разликата между гласовете на Плевнелиев и Калфин на 2-я тур НЕ Е 160 хиляди гласа, а 167 хиляди без 57. Тази ТВОЯ грешка, Кольо, в полза на червените е 4,20%. Това е далеко над статистическата грешка. Ако изобщо може да се говори за статистическа грешка, когато се касае за реално получени резултати.
- Пишеш, че тези 160 хиляди гласа са под 3% от избирателите с право на глас. Това дава около 5,5 милиона гласували. А те не са толкова, а само 3,3 милиона - точно 3 229 329. Т.е. разликата между Плевнелиев и Калфин в проценти е 5,16 %, а не „под 3%“.
Бая дебел „косъм“ е това, не мислите ли?! И какво му помага тази лъжа на тоя? – С две думи е глупав мечтател.
След десет години Кольо Колев пак ще се пъне да доказва, че коалиция  „Всички срещу ГЕРБ“ е печеливша. И пак ще се наака в собствените си гащи. Щото то само с твърда вяра не става. Трябва и да го можеш това, с което си се захванал.)

·  Пак Андрей Райчев пред „Стандарт“ (неподписано, но приписано „по bTV”): „Изводът е ясен и понятен – има голяма победа на ГЕРБ. Опозицията си надцени силите. На тези избори тя имаше възможност да реши една по-силна и една по-слаба задача. По-силната беше да вземе властта, а по-слабата – да пребори ГЕРБ. Те имаха сили да съборят ГЕРБ, но не и да вземат властта. Това се вижда ясно – сборът от гласовете на тройната коалиция (Ивайло Калфин плюс Меглена Кунева) е по-голям, отколкото Росен Плевнелиев печели. Те не се обединиха – всъщност БСП и ДПС се надцениха и затова загубиха.“
Дотук ще си кажете: този мисли обратно на предния. Кольо вика „БСП не се провали“, а Андрей – „Голяма победа на ГЕРБ“. Е-хе, четем надолу:
„Към този момент обаче не можем да сме абсолютно сигурни, че Плевнелиев е новият президент, тъй като разликата се смалява чувствително. Затова трябва да изчакаме данните от паралелното преброяване, за да сме сигурни.“
Ще изчакаме бе, Райчев. И до 2014-та ще изчакаме, и до 2016-та, и до 2020-та, 2022… ще изчакаме. Що да не ви чакаме да си довършите бягането? Ние така и така сме си в кръчмата „България“, където празнуваме победите си. Там ни търсете, като пресечете финалната линия.

·  Димитър Гронев, независим социолог (едно време по Виденово време му викаха „червения шаман“):  „Тези избори бяха тотално объркани като кампания от доктринална гледна точка. Ляво и дясно си смениха местата. БСП се придържаше към схемата, характерна за т.нар. нова вълна от края на 80-те години на миналия век, формулирана от политолога Уолтър де Врис. Според него на първо място е личността на кандидата, на второ място – професионалната му компетентност за дадената длъжност, на трето място – политическата платформа, която защитава. и едва тогава - партийната принадлежност. Десният ГЕРБ подходи точно по обратния начин. Всеки опит на Росен Плевнелиев да се изяви като независим беше пресечен от Бойко Борисов, който в пряк текст му обясни, че без ГЕРБ е никой. Слабост на кампанията бяха дискусиите. На участниците в тях не беше ясно какво трябва да кажат и какво предлагат. Единствената им цел бе да свалят от коня опонента си.“
На този тарикатлъкът му извира отвсякъде. Такива умници обаче не са необходими на БСП. Съвсем не случайно, преди години още, червените му навириха опашката и духнаха под нея. Ще го галят те, ще го хранят, ще го поят, а той ще скача на други кобили – напр. социолога от миналия век Уолтър де Врис. Аиде бе!

 

ОСПОРВАНЕ НА ИЗБОРИТЕ ПРЕД КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД

Откакто се помни, това са първите избори в България, които се оспорват по конституционен ред. Иначе в държавата е имало много избори, които са били направо касирани по революционен път. Но това е друга история.
На 15 ноември 2011 г., с подписите на 71 народни представители (по закон са необходими поне 48 подписа), БСП - Сергей Станишев, ДПС – Ахмед Доган и „Атака“ – на Волен Сидеров внасят искане в Конституционния съд за неговото произнасяне по законността на изборите за президент и вицепрезидент, във връзка с нарушения на изборния процес, които според тях са се състояли.
Изборите бяха наблюдавани от сътрудници към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), които заявиха, че „изборите са били справедливи и безпристрастни“. Според юристи на левицата „има достатъчно законови нарушения и противоконституционни действия, които дават основание изборът на държавен глава да се оспорва пред Конституционния съд“. Станишев допълни, че  „по време на изборите е имало манипулации, и цитира социолози, според които контролираният вот е бил 10-15%.

·            Преди да разкажа за развитието на този скандал, ще вмъкна следните редове, намерени в пресата:
-
В. „168 часа“(няма подпис под тази информация): „Лидерът на БСП Сергей Станишев е нарушил закона, като е агитирал в деня на първия тур на местните и президентски избори, реши Централната избирателна комисия (ЦИК). Става дума за изказване на Станишев от 23 октомври, излъчено по Канал 3, в което той заявява: "БСП не хвърля празни думи, а поема ангажименти", "Очаквам всички да подкрепят нашите кандидати", "Хората са заплашени с уволнение, ако не изберат кмет от ГЕРБ и няма да видят лев от държавата", "Групировка, която се нарича партия, иска президентство на каишка" и т. н.  Няколко дни по-късно комисията разгледа жалбата, но отказа да накаже лидера на БСП за агитация, като се мотивира с липсата на необходимия за вземане на решения кворум. След това Административният съд в София отмени решението и задължи ЦИК да се произнесе по жалбата. Днес комисията вече прие, че Сергей Станишев е извършил агитация в деня на вота. Заради изтичането на сроковете, в които комисията е длъжна да се произнесе след подаването на сигнала обаче, лидерът на БСП няма да бъде санкциониран за нарушението“
- В. Труд“, Диана Петрова: „Напразно очаквахме поне пред Конституционния съд ЦИК да си признае греховете за невиждания хаос и скандалите на изборите. Вместо да обяснят как бе провален вотът на хиляди българи, от комисията още по-силно стискат очи: забранителните списъци не били причина да се иска касиране на вота, секциите в чужбина били достатъчни, три клипчета обяснили как да се гласува с „Х“, бюлетините не били прозрачни и тайната на вота е спазена. ЦИК си мълчи и за множеството случаи, в които заради липса на кворум от 2/3 от присъствалите, отказа да се произнесе по сигнали за нарушения. Както бездейства и след грандиозния скандал с депутати от ГЕРБ, заснети да „помагат“ при обработването на протоколите в зала „Универсиада“. Ако властта смята да прави с тази ЦИК и с този закон следващите избори, ще продължи да се възпроизвежда хаос и съмнения за контролиран вот и за предопределен резултат.“
(Цитирах тези оценки за изборите 2011 година, за да ги сравнявате след време с мотивите на лява България за опорочени избори, когато дясна България провежда тези избори. В другия случай – когато лява България печели избори – 2014, 2015, 2016, 2020, 2021, 2022… - дясна България не оспорва резултатите. Казвате, че не било така? – Ами проверете.)

·            Разказът за касирането на президентските избори всъщност е много кратък: Конституционният съд отхвърли искането за касиране.

·            Разказът за касиране на местните избори е още по-кратък. Опозицията не внесе иск за касиране в КС.




Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: pitatlimedejzorata
Категория: Регионални
Прочетен: 474024
Постинги: 643
Коментари: 252
Гласове: 820
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930